Analiza chemiczna wody
Analizy chemiczne wody koncentrują się na identyfikacji i obliczaniu zawartości substancji chemicznych występujących w wodach gruntowych, powierzchniowych, studniach i wodach przemysłowych (np. z fabryk i kopalń). Pokaż więcej...
Najpopularniejsze analizy wykonywane przy badaniach jakościowych wody dotyczą:
• Rozpuszczalnych soli metali ciężkich: Badania obecności soli metali ciężkich takich jak ołów (Pb) czy rtęć (Hg) - Niezwykle ważne z uwagi na szkodliwy wpływ na zdrowie czlowieka i środowisko.
• Całkowitej zawartości i ilości rozpuszczonego węgla organicznego (DOC): DOC definiowane jest jako materia organiczna, ulegająca przesączeniu przez filtr o średnicy porów 0.45 µm, np. filtr Puradisc Aqua 30.
• Zawartości azotanów, azotynów i amoniaku.
Do oznaczania ilości i proporcji poszczególnych składników stosowane są różne techniki, zależne od rodzaju badanego pierwiastka lub związku chemicznego. Niektóre techniki wykorzystują standardowe wyposażenie laboratoryjne, inne natomiast wymagają zastosowania zaawansowanych narzędzi, takich jak aparatura do HPLC lub spektrometru mas z jonizacją w plazmie sprzężonej indukcyjnie (ICP-MS).
Filtry do analizy chemicznej wody
Filtrację próbki najczęściej przeprowadza się w celu usunięcia cząstek, które wpływają na analizę lub mogą uszkodzić aparaturę. Filtr musi być tak dobrany, aby nie miał wpływu na wyniki badań. Filtrację najczęściej przeprowadza się przy zastosowaniu filtrów strzykawkowych lub fiolek filtracyjnych.
W przypadku próbek trudnych do filtracji, polecamy zastosowanie filtra strzykawkowego zawierającego prefiltr (filtry GD/X lub GD/XP). Umożliwiają one filtrację większych objętości próbek w porównaniu z filtrami bez prefiltrów.
W przypadku badań zawartości metali ciężkich, polecamy zastosowanie prefiltru polipropylenowego, w celu minimalizacji ekstrakcji jonów (filtry strzykawkowe GD/XP).
Rozpuszczone metale ciężkie
Filtracja mobilna
(np. analiza wód gruntowych)
Jony (chromatografia jonowa)
Rozpuszczona materia organiczna
Badania z zastosowaniem HPLC, GC i innych technik analitycznych
Próbki trudne do filtracji
(np. gęste zawiesiny)
Próbki o niskiej zawartości ciał stałych