Rozwiązania filtracyjne w oczyszczaniu białek

Oczyszczanie białek

Optymalizacja oczyszczania białek za pomocą systemów ÄKTA z wykorzystaniem rozwiązań filtracyjnych

Bibuła ochronna Benchkote Filtry nabutelkowe VacuCap System do filtracji tangencjalnej Filtry strzykawkowe Protein Prep Filtry wirówkowe

Kompleksowe rozwiązania filtracyjne zwiększające czystość białek

Filtracja jest integralną częścią laboratoryjnych procesów oczyszczania białek.

Urządzenia do filtracji membranowej wspomagają przygotowanie buforów i wstępne etapy klarowania próbek. Filtry strzykawkowe, urządzenia próżniowe i filtry kapsułowe oferują szereg skutecznych metod filtracji, które pozwalają sprostać różnym wymaganiom wynikającym z objętości próbek.

Wielodołkowe płytki filtracyjne wspomagają skrining złóż i kontrolę warunków chromatograficznych, co pozwala zaoszczędzić czas analityczny i zmniejszyć potencjalne straty próbek.

Filtry strzykawkowe Protein Prep są certyfikowane i zaprojektowane z myślą o niezawodności analitycznej, chroniąc systemy chromatograficzne przed przedostawaniem się niepożądanych cząstek na kolumnę. Zapewniają spójną, dokładną i powtarzalną filtrację przed chromatografią cieczową w systemach ÄKTA, wydłużając żywotność kolumny i czas pracy.

Filtry wirówkowe do ultrafiltracji i systemy do filtracji z przepływem stycznym (TFF) ułatwiają wymianę buforów i umożliwiają zatężanie roztworów białek. System Minimate EVO TFF został zaprojektowany w celu uproszczenia procesów ultrafiltracji w skali laboratoryjnej i charakteryzuje się prostym i elastycznym montażem typu plug-and-play.

Sterylne filtry sprawiają, że oczyszczony roztwór białka jest wolny od zanieczyszczeń mikrobiologicznych.

Filtracja jest wszechstronną i niezbędną techniką, która poprawia ogólną wydajność i odzysk oczyszczonego białka.
Etap klaryfikacji Etap wyboru złoża Etap przygotowania próbki Etap wymiany buforu i zatężania
Próbki białek są bezcenne i kluczowe dla osiągnięcia celu, jakim jest odkrycie nowych środków terapeutycznych i zrozumienie mechanizmów chorobowych. Zapewniają one istotny wgląd w cele biologiczne, krytyczne dla tych mechanizmów.

Filtrowanie próbek białek usuwa zanieczyszczenia i pozostałości, dzięki czemu można uzyskać dokładne i wiarygodne wyniki w dalszych badaniach. Usuwanie cząstek stałych z próbek za pomocą filtracji zapobiega zatykaniu kolumn chromatograficznych, chroni przewody w systemie ÄKTA i pomaga uniknąć przedwczesnej wymiany kolumn.

Urządzenia filtracyjne mogą być również wykorzystywane do optymalnego doboru złóż chromatograficznych. Inne techniki filtracji, takie jak ultrafiltracja lub diafiltracja, są często stosowane do wstępnego i końcowego oczyszczania, zatężania, odsalania lub wymiany buforów.

Produkty Cytiva do filtracji laboratoryjnej idealnie współpracują ze złożami chromatograficznymi i systemami ÄKTA, dzięki czemu Cytiva jest dostawcą kompleksowych rozwiązań do badań nad białkami.
1. Klaryfikacja
Wstępne klarowanie za pomocą filtracji w celu usunięcia zanieczyszczeń w buforach stosowanych w systemach chromatograficznych.

2. Wybór złoża
Wybór i optymalizacja właściwego rodzaju złoża chromatograficznego i warunków ma kluczowe znaczenie dla wydajności procesu.

3. Przygotowanie próbki
Filtracja próbki przed oczyszczaniem w systemie ÄKTA zapobiega przedostawaniu się niepożądanych cząstek do kolumny, przedłużając jej żywotność i zapewniając wyraźne i ostre piki.

4. Wymiana buforu i zatężanie
Po zakończeniu etapów oczyszczania, do usuwania soli , wymiany buforu i zatężania frakcji białkowych może zostać zastosowana ultrafiltracja i filtracja z przepływem stycznym (filtracja tangencjalna).

Filtracja buforu i wybór złoża

Klaryfikacja

Klaryfikacja przez filtrację jest krytycznym etapem w procesie oczyszczania białek. Filtracja usuwa nierozpuszczalne cząstki ze złożonych próbek biologicznych. Cząstki te obejmują resztki komórek i agregaty białek.

Zmniejszenie ilości zanieczyszczeń usprawnia kolejne etapy oczyszczania oraz zwiększa czystość i wydajność białka docelowego. Ponadto, filtracja może zapobiegać utracie białka poprzez usuwanie nierozpuszczalnych cząstek, które w przeciwnym razie mogłyby wchłonąć lub uwięzić białka.

Filtracja jest również stosowana w celu przygotowania roztworów buforowych do etapów chromatografii, zapewniając usunięcie wszelkich cząstek stałych lub zanieczyszczeń, które zakłocałyby analizę.

Oferujemy szeroką gamę filtrów membranowych do oczyszczania roztworów biologicznych. Obejmuje ona filtry strzykawkowe, urządzenia próżniowe i filtry kapsułowe.
Filtry nabutelkowe VacuCap

Filtry nabutelkowe do filtracji próżniowej VacuCap™


Innowacyjne filtry nabutelkowe do szybkiej filtracji próżniowej roztworów wodnych od 100 ml do 5 l.

  • Filtracja bezpośrednio do wybranego pojemnika, eliminuje możliwość zanieczyszczenia podczas transferu.
  • Opcjonalny filtr wstępny zwiększa przepustowość roztworów zawierających cząstki stałe.
  • Zrównoważona konstrukcja z minimalną ilością odpadów z tworzyw sztucznych w porównaniu do innych filtrów nabutelkowych.
Filtry kapsułowe AcroPak

Filtry kapsułowe AcroPak™


Filtry kapsułowe AcroPak zostały zaprojektowane z myślą o wydajnej, ekonomicznej filtracji i wysokiej przepustowości płynów o objętości do 150 litrów.

  • Kapsuły zapewniają wyższą przepustowość i większe natężenia przepływu niż konkurencyjne rozwiązania o podobnych rozmiarach.
  • Niska wiązalność białek minimalizuje straty próbki.
Wybór złoża

Wybór najlepszego złoża może być trudny i czasochłonny. Podczas opracowywania procesu oczyszczania, każdy etap wymaga optymalizacji w celu osiągnięcia maksymalnej wydajności i czystości produktu końcowego. Oferujemy szeroki asortyment wielodołkowych płytek filtracyjnych, które mogą być zastosowane do badań.
Płytki filtracyjne AcroPrep
Płytki filtracyjne AcroPrep™ Advance można łączyć ze złożami, tworząc wysokowydajne platformy do chromatografii skriningowej. Zawiesina złoża może być wprowadzana do poszczególnych dołków multipłytki filtracyjnej, umożliwiając badanie przesiewowe wielu rodzajów złóż i analizę różnych parametrów - wiązalności, wymywania i elucji.

Podczas przeprowadzania skriningowych badań chromatograficznych zalecamy stosowanie płytek filtracyjnych AcroPrep Advance zawierających membranę Supor™. Membrana zapewnia optymalne zatrzymywanie złóż chromatograficznych, umożliwiając jednocześnie płynny przepływ buforów.

Przygotowanie próbek

Czy ciśnienie wsteczne spowalnia Twoją pracę?

Dobrą praktyką w chromatografii cieczowej (LC) jest filtrowanie próbek przed ich nastrzyknięciem na kolumnę. Filtracja próbki zapobiega przedostawaniu się niepożądanych cząstek stałych na kolumnę. Zanieczyszczenie cząstkami stałymi może skrócić żywotność kolumny, wydłużyć czas badania i zniekształcić kształt piku. Oprócz wpływu na jakość wyników, cząstki stałe mogą zatykać wlot kolumny, powodując zwiększenie ciśnienia wstecznego i przedwczesne zakończenie przebiegu chromatografii.

Chociaż filtracja przed chromatografią jest powszechną praktyką, czynniki wpływające na idealny wybór filtra często nie są brane pod uwagę i mogą skutkować uzyskaniem gorszych wyników. Wybór najlepszego filtra zależy od metody, do której przygotowywana jest próbka, właściwości chemicznych stosowanego rozpuszczalnika oraz właściwości fizycznych i chemicznych samej próbki.

Aby zademonstrować skuteczność filtracji próbek przed wykonaniem LC, zastosowano 6 ml supernatantu komórkowego zawierającego ludzkie przeciwciało monoklonalne na kolumnie HiTrap™ MabSelect PrismA™, z i bez filtracji. Przefiltrowana próbka została przygotowana przy użyciu filtra strzykawkowego 30 mm zawierającego membranę z regenerowanej celulozy 0,45 μm.

Po 30-minutowym przebiegu chromatografii kolumnę oczyszczono 1M wodorotlenkiem sodu, widocznym na chromatogramie jako pik clean-in-place (CIP) (rys. 1).

Pik CIP (eluowany przy ~27 ml) był znacznie większy po oczyszczeniu niefiltrowanego mAb, co wskazuje, że materiał absorbujący promieniowanie UV pozostał na kolumnie i usunięto go za pomocą wodorotlenku sodu. Aby uniknąć poddawania kolumn dodatkowym cyklom czyszczenia, zalecamy filtrowanie próbek przed umieszczeniem ich na kolumnach chromatograficznych. Filtracja w celu usunięcia cząstek stałych może zabezpieczyć kolumnę i wydłużyć jej żywotność (rys. 2).
Oczyszczanie mAB na HiTrap
Oczyszczanie mAB na HiTrap
Filtry strzykawkowe Protein Prep

Filtry strzykawkowe Protein Prep dla systemów ÄKTA stosowane w celu wydłużenia żywotności kolumny i czasu pracy

Ultrafiltracja

Jak skoncentrowane jest Twoje białko?

Ultrafiltracja to technika separacji membranowej stosowana do oddzielania bardzo małych cząstek i cząsteczek rozpuszczonych w płynach.

Membrany ultrafiltracyjne o małych rozmiarach porów od 0,001 μm do 0,1 μm są stosowane do zatężania i odsalania rozpuszczonych cząsteczek, wymiany buforów i frakcjonowania. Membrany ultrafiltracyjne są zazwyczaj klasyfikowane według tzw. molecular weight cut-off (MWCO), a nie wielkości porów.

Podstawową wartością separacji jest wielkość cząsteczki, chociaż inne czynniki, takie jak kształt cząsteczki i ładunek mogą również mieć znaczenie. Cząsteczki większe niż pory membrany zostaną zatrzymane, ale nie związane, na powierzchni membrany i zatężone podczas procesu ultrafiltracji.

Filtry wirówkowe Cytiva wyposażone są w membranę Omega™, która jest dostępna w szerokim zakresie MWCO, zapewniająca stałe zatężenie i odzysk docelowego białka na poziomie powyżej 90%.

Filtracja z przepływem stycznym (TFF), znana również jako filtracja tangencjalna, jest szybką i skuteczną metodą separacji i oczyszczania biomolekuł.


Płyn procesowy przechodzi stycznie przez powierzchnię membrany filtracyjnej, a gdy do układu zostanie przyłożona różnica ciśnień, składniki próbki, które są wystarczająco małe, aby przejść przez strukturę porów membrany, przejdą do filtratu. Większe składniki zostaną zatrzymane i będą krążyć wokół ścieżki przepływu systemu.


System Minimate™ EVO TFF został zaprojektowany w celu uproszczenia procesów ultrafiltracji.


  • System TFF typu „plug-and-play” przeznaczony do wysokowydajnej wymiany buforu lub zatężania próbek o objętości do 1l. Umożliwia prowadzenie ciągłej lub nieciągłej diafiltracji w tym samym systemie bez przenoszenia próbki.
  • Zaprojektowany do pracy z kapsułami Minimate TFF, dostępnych z membraną Omega o różnych wartościach MWCO.
  • Niska objętość robocza systemu uzyskana dzięki zastosowaniu stożkowego dolnego zbiornika i kompaktowej konstrukcji umożliwia osiągnięcie wysokich współczynników zatężania. Koncentracja próbki do zaledwie 15 ml.
Filtry wirówkowe Nanosep
Filtry wirówkowe Microsep
Filtry wirówkowe Macrosep
Filtry wirówkowe Jumbosep
Minimate™ EVO TFF system
Fitry wirówkowe Nanosep™

Proste, niezawodne przetwarzanie próbek o objętości od 50 do 500 μl
Fitry wirówkowe Microsep™

Zatężanie z objętości początkowych do 5,0 ml
Fitry wirówkowe Macrosep™

Błyskawiczne zatężanie próbek o objętości 20 ml do 0,5 ml
Fitry wirówkowe Jumbosep™

Wygodne i niezawodne zatężanie i diafiltracja od 15 do 60 ml
Minimate™ EVO TFF system

Usprawnia laboratoryjne procesy zatężania, odsalania i wymiany buforowej próbek o objętości do 1 l

Zabezpieczenie powierzchni roboczych

Czy Twoja aparatura jest zabezpieczona przed zalaniem?


Arkusze bibuły Benchkote™ do systemów ÄKTA chronią górne tace roztworów buforowych przed wyciekami i osadami soli. Arkusze Benchkote są produkowane z chłonnego, hydrofobowego materiału przeznaczonego do ochrony powierzchni laboratoryjnych przed niebezpiecznymi wyciekami.


Wysokiej jakości, gładki i chłonny papier Whatman™ szybko wchłania rozlane płyny, a laminowana warstwa polietylenowa zapobiega przedostawaniu się ich na powierzchnię roboczą.


  • Upraszcza codzienną i cotygodniową konserwację górnej tacy roztworów buforowych.
  • Laminowana warstwa polietylenu zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń na powierzchnię roboczą.
  • Wygodne opakowania po 10, 25 i 50 arkuszy
  • Pasuje do systemów oczyszczania białek ÄKTA start™, ÄKTA pure, ÄKTA avant™ i ÄKTA go™.
  • Bibuła wygodna i łatwa w użyciu.
Bibuła do ochrony powierzchni roboczych Benchkote

Arkusze Benchkote chronią tace roztworów buforowych przed wyciekami i osadami soli

Filtry strzykawkowe Protein Prep
Filtracja tangencjalna

Filtracja tangencjalna

Kompletny system TFF typu plug-n-play - Minimate™ EVO TFF System marki Pall™. System zawiera kompletną aparaturę, wszystkie niezbędne akcesoria, rurki i złączki potrzebne dla przeprowadzenia procesu filtracji tangencjalnej w skali laboratoryjnej i szybkiego uruchomienia aplikacji.
Kapsuły filtracyjne AcroPak

Kapsuły filtracyjne AcroPak

Wysokowydajna filtracja podłoży, produkcja odczynników, oczyszczanie białek i hodowla komórek. Kompletne portfolio rozwiązań filtracyjnych marki Pall™ Life Sciences.
Probówki wirówkowe

Filtry wirówkowe

Omówienie filtrów wirówkowych Nanosep, Microsep, Macrosp i Jumbosep marki Pall
Filtracja w oczyszczaniu białek

Filtracja w oczyszczaniu białek

Optymalizacja oczyszczania białek za pomocą systemów ÄKTA z wykorzystaniem rozwiązań filtracyjnych.
Produkty laboratoryjne z tworzyw sztucznych Sarstedt
Produkty laboratoryjne z tworzyw sztucznych SARSTEDT