Technika mikrobiologicznej filtracji membranowej

Mikroorganizmy mogą wstrzymać produkcję farmaceutyków, spowodować zepsucie żywności, pogorszyć smak napojów i wywołać choroby. Wystąpienie skażenia może mieć poważne konsekwencje dla producentów. Wpływa na ich markę i reputację oraz zaburza łańcuchy dostaw produkcyjnych, powodując w efekcie utratę odbiorców, konieczność wypłacania odszkodowań a nawet bankructwo.

Dlatego też niezawodne wykrywanie i identyfikacja organizmów mikrobiologicznych ma kluczowe znaczenie dla zagwarantowania odbiorcom i producentowi, że wytwarzany produkt jest najwyższej wysokiej jakości.

Technika filtracji membranowej (MF) jest skuteczną i popularną techniką badania próbek płynów pod kątem zanieczyszczenia mikrobiologicznego. Technika ta została wprowadzona pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku jako alternatywa dla procedury Najbardziej Prawdopodobnej Liczby (MPN) do analizy mikrobiologicznej próbek wody. Zaletą techniki filtracji membranowej jest możliwość wyizolowania odrębnych kolonii bakterii, podczas gdy procedura MPN wskazuje jedynie na obecność lub brak przybliżonej liczby organizmów (wskazanej przez zmętnienie w probówkach).

Metoda filtracji membranowej została zaaprobowana przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA) dla badań mikrobiologicznych wody pitnej w 11 edycji Standardowych Metod Badania Wody i Ścieków (Standard Methods for the Examination of Water and Wastewater). W publikacji z 1978 roku, Microbiological Methods for Monitoring the Environment, EPA stwierdziła, że technika MF jest preferowana do badania wody, ponieważ pozwala na analizę większych próbek w krótszym czasie.

Metoda ta składa się z kilku bardzo prostych kroków, przedstawionych na poniższym schemacie. Próbka jest wylewana na membranę filtracyjną, zwykle wewnątrz lejka, a następnie filtrowana. Lejek jest następnie przemywany, a filtr membranowy umieszczany na podłożu hodowlanym w celu hodowli i analizy.
Kroki analityczne wykonywane w technice filtracji membranowej
Kroki analityczne wykonywane w technice filtracji membranowej

Wybór wielkości porów membrany może być dokonany w oparciu o rodzaj organizmu lub grupy organizmów, które mają być wykryte. Filtr membranowy posiada linie siatki, które pomagają w liczeniu kolonii. Ważne jest, aby te linie siatki nie wpływały ani nie hamowały wzrostu mikroorganizmów.
Katalog produktów do mikrobiologicznej kontroli jakości Pall

Produkty Pall Life Sciences do mikrobiologficznej kontroli jakości

Membrany Pall Life Sciences, lejki filtracyjne, podajniki, pompy, ławy filtracyjne zaprojektowane z myślą o prostocie obsługi, ułatwieniu prac analitycznych i zmniejszeniu ryzyka zanieczyszczenia.
Analiza jakościowa żywności i napojów

Analiza jakościowa żywności i napojów

Produkty filtracyjne Whatman™ zapewniają wydajną filtrację próbek w analizie żywności oraz napojów. Redukują liczbę zużywanych materiałów i pośrednich etapów filtracyjnych, zapewniając jednocześnie spójne i rzetelne wyniki badań analitycznych.
Podajnik filtrów membranowych Sentino

Podajnik filtrów membranowych Sentino

Podajnik marki Pall™ to idealne rozwiązanie dla wysokowydajnych laboratoriów mikrobiologicznych wymagających ergonomicznych i szybkich metod pracy z membranami. Podajnik Sentino to aseptyczne podawanie pojedynczego filtra membranowego po naciśnięciu jednego przycisku.

Korzyści ze stosowania techniki filtracji membranowej

  • Pozwala na testowanie dużych objętości próbek
  • Skraca czas przygotowania w porównaniu do wielu tradycyjnych metod
  • Umożliwia izolację i zliczanie pojedynczych kolonii bakterii
  • Dostarcza informacje o obecności lub nieobecności mikroorganizmów w ciągu 24 godzin
  • Skuteczna i popularna technika. Używana do monitorowania wody pitnej w laboratoriach państwowych
  • Przydatna do monitorowania bakterii w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, elektronicznym oraz spożywczym
  • Umożliwia usuwanie środków bakteriostatycznych lub bakteriobójczych, które nie zostałyby usunięte w innych technikach
Technika filtracji membranowej może być stosowana w laboratoriach z wykorzystaniem różnych produktów i schematów pracy, zgodnie z poniższym rysunkiem.
Schemat pracy w technice filtracji membranowej
Schemat pracy w technice filtracji membranowej

Wybór schematu postępowania przyjętego przez może opierać się na kilku czynnikach, w tym preferencjach dotyczących obsługi produktu, wydajności laboratorium, koszcie jednego testu, odzyskiwaniu organizmów i kontrolowaniu zanieczyszczenia krzyżowego między próbkami.

Technika filtracji membranowej może być wykonywana przy użyciu sprzętu wielokrotnego użytku. Krążek membrany jest umieszczany w lejku wielokrotnego użytku, który został wcześniej autoklawowany. W dalszej kolejności próbka jest filtrowana, a membrana przenoszona na szalkę Petriego. Jeśli wymagana jest kolejna analiza tej samej próbki, można ponownie użyć tego samego lejka. Natomiast przy zastosowaniu nowej próbki należy użyć świeżo autoklawowanego lejka, tak by zapobiec zanieczyszczeniu między próbkami.

Częściowo jednorazowa procedura wykorzystuje wstępnie wysterylizowany lejek. Lejek i krążek membrany są aseptycznie umieszczane na ławie filtracyjnej, próbka filtrowana, a membrana przenoszona na płytkę Petriego. Jeśli wymagana jest kolejna analiza tej samej próbki, można ponownie użyć tego samego lejka. Lejek jest wyrzucany po użyciu. Dla nowej próbki należy użyć nowy lejek i odkazić support ławy filtracyjnej. Ten schemat pracy pozwala użytkownikom na szybkie przetwarzanie wielu próbek przy skróceniu czasu przygotowania.

Mikrobiolodzy mogą również stosować technikę filtracji membranowej przy zastosowaniu pojedynczych lejków jednorazowego użytku. Lejki zawierają hermetyczną membranę i są sterylnie pakowane. Lejek można umieścić bezpośrednio na ławie, a próbkę wlać bezpośrednio do lejka. Próbka jest filtrowana, a następnie membrana przenoszona na szalkę Petriego. Taki schemat pracy zmniejsza ilość wymaganych kroków przygotowawczych, a użycie pojedynczych lejków jednorazowego użytku minimalizuje możliwość wystąpienia zanieczyszczenia krzyżowego między próbkami.

Powtarzalny charakter rutynowej pracy laboratoryjnej naraża mikrobiologów na ryzyko urazów związanych z powtarzającym się wysiłkiem fizycznym (RSI). Rutynowe czynności często obejmują wielokrotne powtarzanie tych samych ruchów, co może mieć negatywny wpływ na dłonie, nadgarstki i ramiona i prowadzić do poważnych obrażeń. RSI może skutkować zmęczeniem i spadkiem pewności działania laborantów, co z kolei prowadzi do niewłaściwej techniki pracy, błędów i zwiększonego ryzyka wystąpienia zanieczyszczenia krzyżowego. W laboratoriach mikrobiologicznych istnieje wiele sposobów na zmniejszenie stresu poprzez pracę w bardziej ergonomiczny sposób.

Nasze wysokowydajne membrany, lejki filtracyjne, zestawy, pompy i akcesoria zostały zaprojektowane z myślą o prostej obsłudze, łatwości analizy i zminimalizowaniu ryzyka zanieczyszczenia w celu uzyskania wiarygodnych wyników badań. Dostarczamy szeroką gamę produktów mikrobiologicznych, które zostały zaprojektowane z myślą o różnych wymaganiach użytkowników, niezależnie od tego, czy pracują w branży farmaceutycznej, spożywczej czy komunalnej.

Dowiedz się więcej o naszych produktach mikrobiologicznych z interaktywnej broszury: Micro QC interactive brochure

Produkty laboratoryjne z tworzyw sztucznych Sarstedt
Produkty laboratoryjne z tworzyw sztucznych SARSTEDT