Różnice między membranami hydrofilowymi a hydrofobowymi
Membrana hydrofobowa, taka jak politetrafluoroetylenowa (PTFE) będzie stawiała opór każdej wodnej próbce, tworząc ciśnienie wsteczne. Chociaż czasami możliwe jest pokonanie tego ciśnienia poprzez przyłożenie dodatkowej siły, istnieje ryzyko pęknięcia membrany oraz filtracji niekompletnej.
Jeśli nie ma innego wyjścia, wstępne zwilżenie membrany alkoholem może zredukować efekt ciśnienia wstecznego.
PTFE i inne materiały hydrofobowe są dobrze przystosowane do stosowania z próbkami organicznymi i rozpuszczalnikami, nie wytwarzając oporu ani ciśnienia wstecznego. Jednakże, niektóre rozpuszczalniki organiczne mogą wchłaniać się w materiał membrany, zwłaszcza przy dłuższym kontakcie.
Absorpcja ta sprawia, że materiał pęcznieje, zmniejszając wielkość porów i wpływając na wydajność filtra. Niektóre rozpuszczalniki mogą również atakować chemicznie materiał membrany, uwalniając substancje ekstrahowalne do filtratu. W rzadkich przypadkach, rozpuszczalnik może częściowo lub całkowicie rozpuścić membranę, powodując przebicie i potencjalne zanieczyszczenie próbki.
Próbki wodne raczej nie uszkodzą większości materiałów membranowych, szczególnie hydrofilowych. Jednakże, pH roztworu jest znaczącym czynnikiem w określaniu kompatybilności membran.
Silnie kwaśne lub alkaliczne rozpuszczalniki mogą nie uszkadzać membran natychmiast, ale ich działanie może pojawiać się z czasem. W związku z tym, tylko wysoce obojętne membrany takie jak PTFE są odpowiednie dla próbek o wysokim i niskim pH.