Istotną sprawą jest ochrona pompy próżniowej oraz całej aparatury.
Bez ochrony pompy próżniowej, cząstki stałe, aerozole lub roztwory mogą zostać zassane do pompy lub systemu próżniowego. W wielu przypadkach powoduje to uszkodzenie sprzętu i zwiększa jego zużycie, co prowadzi do dłuższych przestojów, mniejszej wydajności i wyższych kosztów ogólnych.
Zbiorniki zabezpieczające (pułapki wodne) są tradycyjnym rozwiązaniem, ale mogą być trudne do skonfigurowania. Błędy wynikające z nieprawidłowej budowy układu mogą prowadzić do straty czasu i frustrującej konieczności przeprowadzenia ponownych testów. Poniżej prezentujemy nasz prosty 10-etapowy przewodnik ułatwiający prawidłowe skonfigurowanie systemu filtracji próżniowej:
- Skoncentruj się na filtracji. Właściwy dobór filtrów daje laborantom drugą linię obrony. Pozwala to zmniejszyć zużycie sprzętu, skrócić czas przestojów i zapobiec zanieczyszczeniu cząstkami stałymi, które zmniejszają rzetelność wyników.
- Podłącz zbiornik zabezpieczający. Owiń dokładnie kolbę filtracyjną folią zabezpieczającą, aby zapobiec uszkodzeniom powstałym w wyniku ewentualnej implozji. Zatkaj kolbę i zamontuj na górze wąż zamknięty opaską zaciskową.
- Umieść lejek Büchnera na drugiej kolbie filtracyjnej.
- Przymocuj obie kolby do statywu, aby zapobiec ich przewróceniu.
- Połącz kolby za pomocą oliwek, używając grubościennych gumowych wężów próżniowych lub wężów próżniowych. Zapobiegnie to zapadaniu się węża podczas wytworzenia ciśnienia cząstkowego.
- Podłącz pompkę wodną do kranu i połącz ją ze zbiornikiem zabezpieczającym za pomocą węża próżniowego.
- Sprawdź dokładnie wszystkie połączenia.
- Sprawdź, czy po odkręceniu wody powstaje podciśnienie, przyłóż dłoń nad lejkiem Büchnera w celu jego sprawdzenia.
- Rozpocznij proces filtracji.
- Przed zakręceniem wody w kranie należy przywrócić w instalacji ciśnienie atmosferyczne poprzez otwarcie opaski zaciskowej na zbiorniku bezpieczeństwa.